XZDG25X109FS
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XZDG25X109FS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:6990mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.50mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Current - Test:150mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Features:-
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:3.50mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.05mm