XZM2CRK45W50MAV-6
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 4SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XZM2CRK45W50MAV-6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:4790mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:2.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.5V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:3.50mm L x 2.80mm W
Height (Max):3.40mm