APFA2507LQBDSEEZGKC
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED RGB CLEAR 4SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APFA2507LQBDSEEZGKC PDF
Type Description
Series:HELI Colour
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:10mcd Red, 60mcd Green, 10md Blue
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.10mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V Red, 2.7V Green, 2.7V Blue
Current - Test:2mA Red, 2mA Green, 2mA Blue
Viewing Angle:110° Red, 130° Green, 140° Blue
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:621nm Red, 525nm Green, 465nm Blue
Wavelength - Peak:630nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Features:-
Package / Case:4-SMD, No Lead
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:2.50mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.85mm