APTD1608LSURCK
Description
LED RED CLEAR 1608 SMD
DataSheet
APTD1608LSURCK PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:110mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.75V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:630nm
Wavelength - Peak:645nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:1608
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):1.10mm