WP7113ID14V
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED RED DIFFUSED T-1 3/4 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
WP7113ID14V PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:22mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):14V
Current - Test:10.5mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:617nm
Wavelength - Peak:627nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4
Size / Dimension:-
Height (Max):8.60mm