APT1608SECK/J4-PRV
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APT1608SECK/J4-PRV PDF
Part Status:Active
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:550mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:611nm
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm