CXM-9-30-80-36-AC00-F2-3
Manufacturer
Luminus Devices
VIGOR # :
Description
LED COB 8.4W 980LM 13.5MM SQ SMD
Catalog
LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
DataSheet
CXM-9-30-80-36-AC00-F2-3 PDF
Type Description
Series:CXM-9
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Type:Chip On Board (COB)
Color:White, Warm
CCT (K):3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:-
Configuration:Square
Luminous Flux @ Current/Temperature:980lm (Typ)
Current - Test:240mA
Temperature - Test:85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):36V
Lumens/Watt @ Current - Test:113 lm/W
Current - Max:530mA
CRI (Color Rendering Index):80
Viewing Angle:120°
Features:-
Size / Dimension:13.50mm L x 13.50mm W
Height:1.37mm
Light Emitting Surface (LES):9.00mm Dia