LR G6SP.01-6D7E-46-G3R3
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED TOPLED RED 623NM SMD
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
LR G6SP.01-6D7E-46-G3R3 PDF
Type Description
Series:Advanced Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Wavelength:623nm (Typ)
Current - Test:140mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test:75 lm/W
Current - Max:200mA
Luminous Flux @ Current/Temperature:23lm (Typ)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.130" L x 0.118" W (3.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)