LZ1-00G102-0000
Manufacturer
LED Engin
VIGOR # :
Description
LED EMITTER LZ1-2 GREEN
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
LZ1-00G102-0000 PDF
Type Description
Series:LZ1
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Wavelength:528nm (520nm ~ 535nm)
Current - Test:1A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.75V
Lumens/Watt @ Current - Test:57 lm/W
Current - Max:1.5A
Luminous Flux @ Current/Temperature:215lm (145lm ~ 285lm)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1816 (4540 Metric)
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):0.102" (2.60mm)