KTPS65-1934DT-3P-VI-C-P1
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
KTPS65-1934DT-3P-VI-C-P1 PDF
Type Description
Series:KTPS65 (65W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 264 VAC
Voltage - Output:19V
Current - Output (Max):3.4A
Power (Watts):65 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)