MDS-030AAC24 AB
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
MDS-030AAC24 AB PDF
Type Description
Series:MDS
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):30 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension:3.46" L x 1.06" W x 2.11" H (88.0mm x 27.5mm x 53.5mm)