SDM120-19-UD-P5
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC-DC, 19 VDC, 6.31 A, SW, C8 DE
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SDM120-19-UD-P5 PDF
Type Description
Series:SDM120-UD (130W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:19V
Current - Output (Max):6.31A
Power (Watts):120 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:5.39" L x 2.32" W x 1.34" H (137.0mm x 59.0mm x 34.0mm)