SDI160G-48-UD-P51
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC-DC, 48 VDC, 3.3 A, SW, C8 DES
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SDI160G-48-UD-P51 PDF
Type Description
Series:SDI160G-UD (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):3.3A
Power (Watts):158 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:90%
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:5.91" L x 2.13" W x 1.30" H (150.0mm x 54.0mm x 33.0mm)