SMI6-5.95-K-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.9V 6W
DataSheet
SMI6-5.95-K-P5 PDF
Type Description
Series:SMI6 (6W)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:5.9V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):5.9 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.53m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)