SDI160-56-U-P51
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC-DC, 56 VDC, 2.86 A, SW, C14 D
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SDI160-56-U-P51 PDF
Type Description
Series:SDI160-U (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:56V
Current - Output (Max):2.86A
Power (Watts):160 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)