FSP120-AFAN3
Description
AC DC, 48V, 2.5A, ADAPTER
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
FSP120-AFAN3 PDF
Type Description
Series:FSP120-AFAN3 (120W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):120 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:Negative Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C6
Size / Dimension:5.96" L x 2.98" W x 1.00" H (151.3mm x 75.6mm x 25.4mm)