FSP270-RFAN3
Description
AC DC, 48V, 5.62A, ADAPTER
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
FSP270-RFAN3 PDF
Type Description
Series:FSP270-RFAN3 (270W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):5.62A
Power (Watts):270 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Output Connector:Rectangular, 6 Position
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:8.03" L x 3.45" W x 1.63" H (204.0mm x 87.6mm x 41.5mm)