AMA12EU2-120100Y
Description
12 W AC/DC EU WALL PLUG ADAPTER,
DataSheet
AMA12EU2-120100Y PDF
Type Description
Series:AMA12-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:USB C
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:2.72" L x 1.18" W x 3.28" H (69.0mm x 30.0mm x 83.3mm)