AMA36ER2-120300Y
Description
36 WATTS AC/DC EU WALL ADPTER VI
DataSheet
AMA36ER2-120300Y PDF
Type Description
Series:AMA36-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)
Input Connector:CEE 7/16
Size / Dimension:3.27" L x 1.38" W x 3.56" H (83.0mm x 35.0mm x 90.3mm)