AMA24UK2-120150Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
18 WATTS AC/DC US WALL ADPTER VI
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA24UK2-120150Y PDF
Type Description
Series:AMA24-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1.5A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 2.87" H (72.0mm x 34.0mm x 73.0mm)