AMA65UR2L-190342Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
65 WATTS AC/DC US WALL ADPTER VI
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA65UR2L-190342Y PDF
Type Description
Series:AMA65-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:19V
Current - Output (Max):3.42A
Power (Watts):65 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:4.15" L x 1.65" W x 3.41" H (105.4mm x 42.0mm x 86.5mm)