MEA-250A24C H-A
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
MEA-250A24C H-A PDF
Type Description
Series:MEA (250W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):10.42A
Power (Watts):250 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:5°C ~ 60°C
Output Connector:Rectangular, 6 Position
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:7.87" L x 3.94" W x 1.69" H (200.0mm x 100.0mm x 43.0mm)