AMA18XAR4L-120150Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
18 WATTS AC/DC AUS WALL ADPTER
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA18XAR4L-120150Y PDF
Type Description
Series:AMA18X-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Australia
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Single Blade Included)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1.5A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:85%
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:3.55" L x 1.97" W x 1.49" H (90.3mm x 50.0mm x 37.9mm)