PS24V-3.75
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PS24V-3.75 PDF
Type Description
Series:PS
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):3.75A
Power (Watts):90 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:80%
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:5.51" L x 2.36" W x 1.34" H (140.0mm x 60.0mm x 34.0mm)