MDS-090AAS15 BA
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
MDS-090AAS15 BA PDF
Type Description
Series:MDS
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:15V
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):90 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:5.91" L x 2.36" W x 1.38" H (150.0mm x 60.0mm x 35.0mm)