CPD500-4530G
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONV 5V 3.3V +/-12V 500W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CPD500-4530G PDF
Type Description
Series:Melcher CPD (500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:4
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:3.3V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-12V
Current - Output (Max):50A, 60A, 12A, 4A
Power (Watts):500W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:84.5%
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Compact PCI®
Size / Dimension:6.67" L x 1.59" W x 10.31" H (169.5mm x 40.3mm x 261.9mm)