AS1001-9RT
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 82W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AS1001-9RT PDF
Type Description
Series:Melcher S (100W)
Package:-
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):8V
Voltage - Input (Max):35V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5.1V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):16A
Power (Watts):82W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:76%
Operating Temperature:-40°C ~ 71°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.60" L x 4.40" W x 2.40" H (168.0mm x 111.0mm x 60.0mm)