PFS1200-12-054RD
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
POWER SUPPLY;PFS1200-12-054RD;DC
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PFS1200-12-054RD PDF
Type Description
Series:PFS1200 (1200W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Front End
Voltage - Input (Min):-40V
Voltage - Input (Max):-72V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100A
Power (Watts):1200W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:94%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type:Rack Mount
Size / Dimension:9.28" L x 2.15" W x 1.57" H (235.7mm x 54.5mm x 40.0mm)