TEP 150-2418WI-F
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 48V 154W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEP 150-2418WI-F PDF
Type Description
Series:TEP 150WI-F (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.2A
Power (Watts):154W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:86%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.32" L x 2.07" W x 1.60" H (160.5mm x 52.6mm x 40.6mm)