TEQ 20-4812WIR
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEQ 20-4812WIR PDF
Type Description
Series:TEQ 20WIR (20W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):20W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:88%
Operating Temperature:-40°C ~ 93°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)