TP-VRHP-4856-250
Description
VOLTAGE CONVERTER 36-72VDC INPUT
DataSheet
TP-VRHP-4856-250 PDF
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):72V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:56V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.46A
Power (Watts):250W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:85%
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.40" L x 5.90" W x 1.70" H (188.0mm x 149.9mm x 43.2mm)