TEQ 160-4812WIR
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 12V 156W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEQ 160-4812WIR PDF
Type Description
Series:TEQ 160WIR (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):19V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13A
Power (Watts):156W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:Industrial, ITE (Commercial), Railway
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.06" L x 3.50" W x 3.45" H (103.1mm x 88.9mm x 87.6mm)