TEP 100-2411-CMF
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEP 100-2411-CMF PDF
Type Description
Series:TEP 100 (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):100W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.35" L x 2.40" W x 1.53" H (85.1mm x 61.0mm x 38.9mm)