TEP 150-7216WI
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 28V 151W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEP 150-7216WI PDF
Type Description
Series:TEP 150WI (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):160V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.4A
Power (Watts):151W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:89%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.86" L x 2.07" W x 1.60" H (98.0mm x 52.6mm x 40.6mm)