PET1600-12-074RD
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
FRONT END DC-DC POWER SUPPLY, PO
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PET1600-12-074RD PDF
Type Description
Series:PET1600 (1600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Front End
Voltage - Input (Min):-40V
Voltage - Input (Max):-72V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):36W
Voltage - Isolation:1.414 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:93%
Operating Temperature:-5°C ~ 55°C (With Derating)
Mounting Type:Rack Mount
Size / Dimension:10.43" L x 2.89" W x 1.57" H (265.0mm x 73.5mm x 40.0mm)