TEP 100-4816-CM
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 28V 101W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEP 100-4816-CM PDF
Type Description
Series:TEP 100 (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.6A
Power (Watts):101W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.35" L x 2.40" W x 1.10" H (85.1mm x 61.0mm x 27.9mm)