TEQ 40-7213WIR
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEQ 40-7213WIR PDF
Type Description
Series:TEQ 40WIR (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):160V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.67A
Power (Watts):40W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 92°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)