CPD250-4530CG
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONV 5V 3.3V +/-12V 250W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CPD250-4530CG PDF
Type Description
Series:Melcher CPD (250W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Number of Outputs:4
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:3.3V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-12V
Current - Output (Max):40A, 40A, 5.5A, 2A
Power (Watts):250W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:82.2%
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Mounting Type:Compact PCI®
Size / Dimension:6.67" L x 3.94" W x 1.60" H (169.5mm x 100.0mm x 40.6mm)