TEP 75-2411WI-CMF
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 5V 75W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEP 75-2411WI-CMF PDF
Type Description
Series:TEP 75WICMF (75W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):15A
Power (Watts):75W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:88%
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.35" L x 2.40" W x 1.53" H (85.1mm x 61.0mm x 38.9mm)
Approval Agency:CB, CE, cURus
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DDR-15L-12
DDR-15L-12
DC/DC CONVERTER 12V 15W