72RCM500-24
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC/DC CONVERTER 24V 504W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
72RCM500-24 PDF
Type Description
Series:RCM (500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):50.4V
Voltage - Input (Max):90V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):21A
Power (Watts):504W
Voltage - Isolation:4.2 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Efficiency:96%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.23" L x 5.55" W x 1.57" H (209.0mm x 141.0mm x 40.0mm)