TP-VRHP-1256
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
VOLTAGE CONVERTER 10-15VDC INPUT
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TP-VRHP-1256 PDF
Type Description
Series:TP-VRHP
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Voltage - Input (Min):10V
Voltage - Input (Max):15V
Number of Outputs:1
Voltage - Output 1:56V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.25A
Power (Watts):70W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:85%
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.24" L x 3.00" W x 1.50" H (133.1mm x 76.2mm x 38.1mm)