PMT-12V50W1AH
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PMT-12V50W1AH PDF
Type Description
Series:PMT (50W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.17A
Power (Watts):50W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:83%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)