DRP024V060W1NY
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DRP024V060W1NY PDF
Type Description
Series:CliQ II (60W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.70" L x 1.26" W x 4.75" H (119.3mm x 32.0mm x 120.6mm)