PMT-36V350W1AK
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 36V 350W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PMT-36V350W1AK PDF
Type Description
Series:PMT (350W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):9.7A
Power (Watts):350W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:87.5%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)