DRL-24V240W1AS
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DRL-24V240W1AS PDF
Type Description
Series:LYTE (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.63" L x 2.36" W x 4.87" H (117.6mm x 60.0mm x 123.6mm)