PMC-24V035W1AJ
Manufacturer
Delta Electronics / Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 35W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PMC-24V035W1AJ PDF
Type Description
Series:PMC (35W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.46A
Power (Watts):35W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)