CRPS24VDC-120
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CRPS24VDC-120 PDF
Type Description
Series:CRPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:120VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):200mA
Power (Watts):5W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:-
Operating Temperature:-
Features:Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:2.99" L x 1.42" W x 3.28" H (76.0mm x 36.0mm x 83.0mm)