FSP080-P24-A24
Description
AC DC, 24V, 3.33A, OPEN FRAME 2"
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FSP080-P24-A24 PDF
Type Description
Series:FSP080-P24 (80W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.33A
Power (Watts):80W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)