HD365-148
Manufacturer
Digital Power Corporation
VIGOR # :
Description
AC/DC CONV 48V 200W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HD365-148 PDF
Type Description
Series:HD365 (365W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 170 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.16A
Power (Watts):200W (365W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)