CPFE1000FI-48/CH
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC-DC 115-230VAC OUTPUT 48V 21A
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CPFE1000FI-48/CH PDF
Type Description
Series:CPFE1000FI (720-1000W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):21A
Power (Watts):1008W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Baseplate, I²C Interface , Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.00" L x 4.41" W x 1.73" H (254.0mm x 112.0mm x 44.0mm)